Pieśń o Rolandzie - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Karol Wielki już od siedmiu lat toczył walki z Saracenami w Hiszpanii, pozostało mu jedynie pokonać króla Saragossy – Marsyla. Był on muzułmaninem, ale modlił się także do Apollina. Marsyl, dowiedziawszy się, że cesarz Karol przybył z Francji do Saragossy, przestraszył się jego zamiarów zdobycia miasta. Zdawał sobie sprawę z faktu, iż nie ma wystarczająco dużo wojska, aby pokonać Karola. Jeden z doradców Marsyla – Blankandryn podsunął władcy pomysł, aby udał, iż przyjmie we Francji chrześcijaństwo, jeśli tylko Karol wycofa się z jego ziem. Miał także przesłać wielkiemu władcy w darze synów z możnych rodów jako zakładników. Ponieważ Saraceni nie zamierzali dotrzymać słowa, pewnym było, iż zakładnicy ci wydani byli na śmierć. Sam Blankandryn stwierdził, że lepiej, aby
„oni stradali głowy, a my abyśmy nie stracili naszej pięknej Hiszpanii i nie cierpieli niedoli i klęski”.

Marsyl zamknął naradę i postanowił przyjąć radę swego doradcy. Następnie wysłał do Karola posłów, aby ci przedstawili władcy jego propozycję i zapewnili go, że jeśli tylko wycofa się z ziem Marsyla, to przed upływem miesiąca stawi się on we Francji razem ze swoimi lennikami i zostanie jego wasalem. Posłowie Marsyla wyjechali z Saragossy.

Tymczasem Karol weselił się ze zdobycia Kordowy. W mieście nie pozostał ani jeden poganin; zostali albo zabici, albo ochrzczeni. Karol wraz ze swoimi rycerzami siedział w wielkim sadzie i tam świętował zdobycie miasta i wzięcie licznych łupów. Dotarli do władcy wysłannicy Marsyla. Pokłoniwszy się królowi przedstawili mu propozycję swego władcy. Cesarz wysłuchawszy posłów, rozmyślał nad ich słowami. Na pytanie, jaką król ma gwarancję, że Marsyl dotrzyma danego mu słowa, posłowie odparli, że w zamian otrzyma on zakładników, tylu, ilu sam zażąda. Cesarz postanowił zaprosić gości na ucztę.

Rankiem następnego dnia udał się na mszę, zaś po niej zwołał radę, aby zaczerpnąć opinii swoich doradców w tej sprawie. Przybyli na nią najznamienitsi z rycerzy i dostojników, a wśród nich Roland, Oliwier i Ganelon. Cesarz przedstawił zebranym propozycję Marsyla przekazaną mu przez posłów. Jednak hrabia Roland stanowczo sprzeciwił się zawarciu ugody. Mówił do króla:
„Biada ci, królu, jeśli uwierzysz Marsylowi!”
Przypomniał zebranym na radzie wcześniejszą zdradę Marsyla, który zabił dwóch hrabiów francuskich: Bazana i Bazylego, uciąwszy im głowy. Zdaniem Rolanda należy nadal walczyć i pomścić zamordowanych. Nie wszyscy byli tego samego zdania co rycerz. Ganelon uważał, iż należy przyjąć obietnicę Marsyla. Dlatego też nakłaniał Karola do zgody słowami:
„Poniechajmy szalonych, słuchajmy roztropnych”.
Wśród zebranych znalazły się także głosy popierające Ganelona. Był wśród nich Naim, który także usiłował namówić króla do przyjęcia obietnicy Marsyla.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kształt artystyczny utworu.
2  Geneza i problem autorstwa dzieła
3  Portret RolandaKomentarze
artykuł / utwór: Pieśń o Rolandzie - streszczenie


 • Dobre streszczenie. Lubie czytać ale ta książka jest tragiczna. Może nie taki znowu trudny język (nawet po starofrancusku) ale książka zabija nudą.
  Kurka:) (kurushimi.tsuki {at} o2.pl)

 • Przepraszam,ale jest tam napisane że w starciu pod ronselvand mroland zabił siostrzeńca marseja a potem jest napisane ,że to żałoba z powodu śmierci rolanda ....! o co w tym chodzi??
  ALa ()

 • Dobre streszczenie, wziąłem Pieśń o Rolandzie na mature, książki raczej nie dam rady przeczytać, więc mam nadzieje, że to mi wystarczy na pytania komisji :D
  Maciej (miodekopi {at} gmail.com)

 • Dziękuję za streszczenie dużo pomogło w zrozumieniu. Mimo, że trzeci raz przerabiam tę lekturę, to mój mózg odrzuca ją,żeby nie zaśmiecać nią umysłu.Wy na to narzekacie w gimnazjum, a pomyślcie, że ja to mam na swoich studiach i to w języku starofrancuskim!!
  Bartosz (qsy92 {at} op.pl)

 • Streszczenie dobre, przeczytałam 30 stron lektury (około) i LoL strasznie nudna :/ to bedzie 3 lektura której nie przeczytam w życiu ^^ mam nadzieje że dostane wyżej niż 3
  Agata ;) ()

 • Bardzo dobre streszczenie jednak brakuje w nim tego,że król Karol miał 200lat i,że Rolandowi wypływał mózg uszami ale bardzo dobre streszczenie a i jeszcze brakuje że Ganaleon został rozerwany przez 4 konie
  Kasia (Katarzyna.gancarz {at} onet.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie, dużo się z niego dowiedziała w przeciwieństwie od książki. Jest ona tak nudna, że można przy niej usnąć na stojąco. Pozdrawiam osobę, która to napisała i jeszcze raz podkreślam świetne streszczenie.
  Paulina (Czeczotka2#onet.pl)

 • trudny język? czy wy ludzie w ogóle czytacie książki? wszystko się da zrozumieć, tam wcale nie ma trudnych słów i jak się skupić to naprawdę świetna książka... ah ta dzisiejsza młodzież.
  siema ()

 • Pieśń o Rolandzie - streszczenie - ArmiA (pijawek {at} gmail.com) Marylko! Zacznij trochę czytać i uważać na lekcjach języka polskiego, bo sposób w jaki go używasz, to nawet dla cudzoziemca wstyd. Proszę, pisz tak, żeby mnie nie trafiała na miejscu ciężka desperacja! CIEKAWE CZY TY BYŚ LEPRZE NAPISAŁA CWANIARO
  nikt ()

Tagi: