Pieśń o Rolandzie - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Karol Wielki już od siedmiu lat toczył walki z Saracenami w Hiszpanii, pozostało mu jedynie pokonać króla Saragossy – Marsyla. Był on muzułmaninem, ale modlił się także do Apollina. Marsyl, dowiedziawszy się, że cesarz Karol przybył z Francji do Saragossy, przestraszył się jego zamiarów zdobycia miasta. Zdawał sobie sprawę z faktu, iż nie ma wystarczająco dużo wojska, aby pokonać Karola. Jeden z doradców Marsyla – Blankandryn podsunął władcy pomysł, aby udał, iż przyjmie we Francji chrześcijaństwo, jeśli tylko Karol wycofa się z jego ziem. Miał także przesłać wielkiemu władcy w darze synów z możnych rodów jako zakładników. Ponieważ Saraceni nie zamierzali dotrzymać słowa, pewnym było, iż zakładnicy ci wydani byli na śmierć. Sam Blankandryn stwierdził, że lepiej, aby
„oni stradali głowy, a my abyśmy nie stracili naszej pięknej Hiszpanii i nie cierpieli niedoli i klęski”.

Marsyl zamknął naradę i postanowił przyjąć radę swego doradcy. Następnie wysłał do Karola posłów, aby ci przedstawili władcy jego propozycję i zapewnili go, że jeśli tylko wycofa się z ziem Marsyla, to przed upływem miesiąca stawi się on we Francji razem ze swoimi lennikami i zostanie jego wasalem. Posłowie Marsyla wyjechali z Saragossy.

Tymczasem Karol weselił się ze zdobycia Kordowy. W mieście nie pozostał ani jeden poganin; zostali albo zabici, albo ochrzczeni. Karol wraz ze swoimi rycerzami siedział w wielkim sadzie i tam świętował zdobycie miasta i wzięcie licznych łupów. Dotarli do władcy wysłannicy Marsyla. Pokłoniwszy się królowi przedstawili mu propozycję swego władcy. Cesarz wysłuchawszy posłów, rozmyślał nad ich słowami. Na pytanie, jaką król ma gwarancję, że Marsyl dotrzyma danego mu słowa, posłowie odparli, że w zamian otrzyma on zakładników, tylu, ilu sam zażąda. Cesarz postanowił zaprosić gości na ucztę.

Rankiem następnego dnia udał się na mszę, zaś po niej zwołał radę, aby zaczerpnąć opinii swoich doradców w tej sprawie. Przybyli na nią najznamienitsi z rycerzy i dostojników, a wśród nich Roland, Oliwier i Ganelon. Cesarz przedstawił zebranym propozycję Marsyla przekazaną mu przez posłów. Jednak hrabia Roland stanowczo sprzeciwił się zawarciu ugody. Mówił do króla:
„Biada ci, królu, jeśli uwierzysz Marsylowi!”
Przypomniał zebranym na radzie wcześniejszą zdradę Marsyla, który zabił dwóch hrabiów francuskich: Bazana i Bazylego, uciąwszy im głowy. Zdaniem Rolanda należy nadal walczyć i pomścić zamordowanych. Nie wszyscy byli tego samego zdania co rycerz. Ganelon uważał, iż należy przyjąć obietnicę Marsyla. Dlatego też nakłaniał Karola do zgody słowami:
„Poniechajmy szalonych, słuchajmy roztropnych”.
Wśród zebranych znalazły się także głosy popierające Ganelona. Był wśród nich Naim, który także usiłował namówić króla do przyjęcia obietnicy Marsyla.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pieśń o Rolandzie - cytaty
2  Chanson de geste - wyjaśnienie pojęcia
3  Kształt artystyczny utworu.Komentarze
artykuł / utwór: Pieśń o Rolandzie - streszczenie


 • Przeczytałam całą książkę i nie zajęło mi to nawet zbyt dużo czasu, jednak postanowiłam przeczytać dodatkowo jakieś streszczenie (tak dla uzupełnienia wiedzy). Chodzę do Ig. i mam takie szczęście, że nie będę miała z tego żadnej kartkówki ani sprawdzianu, za to "Romeo i Julia" nie przejdzie mi już płazem :( Autorowi streszczenia gratuluję, jest bardzo dobre i pewnie ułatwiło naukę wielu "pokemonom". Pozdrowienia :)
  taka jedna (zelcia0 {at} buziaczek.pl)

 • Nie narzekajcie na trudny język literatury, wszystko jest do zrozumienia :) Ja musiałem to przeczytać po francusku i porównywac ze starofrancuskim w ramach moich studiów romanistycznych.
  Charles ()

 • streszczenie świetne! chcialem przeczytac książke ale akurat zbrakło w księgarni;(.Jutro pisze z tego kartkowke i niechcial bym jej zawalic. pzdro;p
  Adam (socceradam {at} interia.eu)

 • dzieki temu sporo sie dowiedzialm jutro spr. a ja nie czytałam ksiazki mam nadzieje ze to mi pomoze a tak z ciekawosci w ktorej klasie to przerabiacie ?
  ania ()

 • Wlasnie jutro mam sprawdzian z tej ksiazki przeczytalem polowe ale niemaialem sily juz jej czytac poniewaz jest taka nudna ze to sie w pale niemiesci i w dodatku mam jakies stare wydanie moja ksiazka ma ponad 240 str czymjacie za mnie kciuki napiszee ocene jakom dostane ze spr zobaczymy czy to streszczenie jest dobre :)
  Mateusz (mateuszgrzybek {at} wp.pl)

 • Streszczenie fajne wreszcie zrozumiałam tą książkę tylko szkoda że po moim dzisiejszym sprawdzianie. Ale ktoś naprawdę inteligentnie je napisał.. Da się coś zrozumieć bo książka to horror i pisana trudniejszym językiem od Sienkiewicza!
  Hermusiak_21 ()

 • Marylko! Zacznij trochę czytać i uważać na lekcjach języka polskiego, bo sposób w jaki go używasz, to nawet dla cudzoziemca wstyd. Proszę, pisz tak, żeby mnie nie trafiała na miejscu ciężka desperacja!
  ArmiA (pijawek {at} gmail.com)

 • niezle streszczenie sporo sie zniego dowiedzialam ... bylo mi to potrzebne... szkoda tylko ze w tekscie sa reklamy ... na pewno gdy by ich nie bylo czytalo by jeszcze lepiej... no ale coz nie zawsze jest pieknie .... nie ma co sie zalamywac ... jeszcze raz podkreslam ... fajne streszcenie....
  martuus ()

 • Dziękuję za to streszczenie... dzisiaj się dowiedziałem, że na poniedziałek muszę znać całą historię... ale to streszczenie mnie uratowało! WIELKIE DZIĘKI!!!
  Marcin ()

 • moze mi ktos pomozeeeee ja ma jutro sprawdzian a polskiuego wlasnie ztej lektury ,Piesn o rolandzie" i musze sie kuć i musze sie nauczyc ale nie z abardzo sluchalama na lekcji i nie wiem jak sie nauczyc jezeli zauwazycie mój komentarz to prosze was pomozcie mi ****** z góry dziekuje
  Marylkaaaaa ()

 • bardzo wymowne streszczenie .Jednym slowem podobalo mi sie .streszczenie napisane zostalo bardzo bobrze i duzo mozna bylo sie z niego dowiedziec. polecam przeczytanie
  Paweł (czester87 {at} gmail.com)

 • super no mi to troche dluzej poszlo niz tobie 15 min. mi to zajelo pol godziny ale wiem tyle samo jak bym przeczytala calosc beczka PISCIE DO MNIE MOJE GG 6838265
  malwina (mnalles16 {at} wp.pl)

 • SUPER! W szkole oczywiście mnie zabrakła książek i nie miałam jak przeczytać pieśni. Nawet dobrze sie stało. Ten teks przeczytałam w 15 minut z dokładnością a nie parę godzin całą "pieśń o Rolandzie" i rozumie to ;)
  Meri (jaCzechowice {at} interia.pl)

 • opowadanie taki sobie nic ciekawego ci3zko było cos zrozumiec mały druk.. wiec lepiej odrazu znalesc sobie inna strone ktora bedzie pokazyła pełne streszczenie i opracowanie a nie streszczenie z reklamami .. :/
  DeNiS ()

 • dzieki wielkie za napisanie tego streszczenia bo jutro omawiam to w klasie i nie zdazylam tego przeczytac wiec strasznie mi sie przydalo...dzieki buziaki
  marlenka ()


Tagi: