Pieśń o Rolandzie - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marsyl natomiast powrócił do Saragossy. Saraceni byli niezadowoleni ze swoich bogów. Nie podobało im się, że tylu ich rycerzy poległo i że król stracił w czasie walki prawą dłoń. Do Marsyla przybył emir Baligant, który przywiózł mu w darze rękawicę na prawą dłoń. Marsyl oznajmił, że chętnie odda emirowi Hiszpanię, jeśli ten obroni ją przed Frankami. Baligant postanowił od razu wydać bitwę Karolowi.

Cesarz powrócił do Ronsewal, aby odszukać ciało Rolanda. Dzielnego rycerza razem z Karolem opłakiwali wszyscy Frankowie. Król rozkazał wszystkich poległych pochować w zbiorowej mogile i wyprawić im pogrzeb. Nakazał także, aby wyjąć serce Rolanda, Oliwiera i Turpina i zawinąć je w jedwabne całuny i złożyć w trumnie z białego marmuru. Zaś ich ciała zostały namaszczone pachnidłami i ułożone na pokrytych kwiatami wozach i odwiezione do Francji.

Nagle pojawili się posłowie pogan i wypowiedzieli królowi wojnę, którą przyjął. Przed bitwą Karol modlił się do Boga o pomoc. Gdy walka się rozpoczęła, Karol wzmacniał ducha swych rycerzy przypomnieniem, że muszą pomścić tych, którzy polegli. W czasie walki zginął syn i brat emira. Karol wyruszył z pomocą swym rycerzom. Odnalazł w tłumie walczących emira i choć sam został przez niego raniony, zadał mu śmiertelny cios. Wojska emira uciekły do Saragossy, którą zdobył później Karol. Marsyl dowiedziawszy się o przegranej, umarł z boleści. Mieszkańców Saragossy ochrzczono, zaś tych, którzy się opierali, zabito.

Cesarz pozostawił w Saragossie straż, sam zaś powrócił do Francji, aby wyprawić pogrzeb Rolandowi i Oliwierowi. Narzeczona Rolanda, gdy dowiedziała się o jego śmierci, także zmarła. Karol osądził zdrajcę Ganelona, który skazany został na śmierć razem z trzydziestoma jego krewnymi, którzy byli zakładnikami. Żona Marsyla natomiast postanowiła się ochrzcić z własnej woli. Karolowi zaś w nocy ukazał się święty Gabriel, który nakazał mu udać się z pomocą królowi Wiwianowi obleganemu przez pogan. Utwór kończy się słowami:
„Tu kończy się opowieść, którą Turold spisał...”


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Scena śmierci Rolanda jako przykład ars moriendi
2  ciekawostki
3  Pieśń o Rolandzie - plan wydarzeńKomentarze: Pieśń o Rolandzie - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-25 22:23:54

dzieki wielkie za napisanie tego streszczenia bo jutro omawiam to w klasie i nie zdazylam tego przeczytac wiec strasznie mi sie przydalo...dzieki buziaki


2018-09-25 19:48:14

Dziękuje, że mogłem z tej strony dowiedzieć sie jaka była historia tej lektury. Może dzisiaj coś bede wiedzial na lekcji :P jeszcze raz Dzięki wielkie.


2018-09-23 22:14:44

Ładnie i zrozumiale napisane! Prawdziwej piesni nie da sie przeczytać, więc dziękuję za to cudne streszczenie! Jutro mam konkurs o średniowieczu, więc trzymajcie za mnie kciuki!:) Pozdrawiam! ;)


2018-09-23 22:07:57

Dziękuję bardzo, bardzo, bardzo mi się to streszczenie przydało. Musiałam jak najszybciej poznać historię Rolanda i to streszczenie jest doskonałe! Czytałam kilka innych najpierw, ale mnie nie zadowoliły, bo były zbyt pobieżne, a mi chodzi w sumie także o szczegóły. To jest idealne (jak dla mnie)! Pozdrawiam!


2018-09-22 21:07:06

Przeczytałam całą książkę i nie zajęło mi to nawet zbyt dużo czasu, jednak postanowiłam przeczytać dodatkowo jakieś streszczenie (tak dla uzupełnienia wiedzy). Chodzę do Ig. i mam takie szczęście, że nie będę miała z tego żadnej kartkówki ani sprawdzianu, za to "Romeo i Julia" nie przejdzie mi już płazem :( Autorowi streszczenia gratuluję, jest bardzo dobre i pewnie ułatwiło naukę wielu "pokemonom". Pozdrowienia :)
Streszczenia książek
Tagi: