Pieśń o Rolandzie - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na polu walki zaś Roland płacząc nad poległymi rycerzami, w walce z Marsylem odciął mu prawą pięść. Bohaterska walka Franków zmusiła pogan do ucieczki. Wśród nielicznych którzy pozostali był wuj Marsyla, Marganis, w starciu z którym Oliwier został ranny, ale ostatkiem sił zabił przeciwnika, aby ten już nikogo nie pokonał. Czując nadchodzącą śmierć położył się na ziemi i modlił do Boga. Był przy nim Roland. Oliwier wyznał Bogu swoje winy i prosił o opiekę nad Francją, królem i Rolandem, po czym skonał. Hrabia rozpaczając nad ciałem przyjaciela, zemdlał. Gdy się ocknął, zobaczył, że przy życiu pozostał już tylko on, arcybiskup Turpin i Gotier z Hum. Dzielni Frankowie stawiali opór znacznie liczniejszym oddziałom saraceńskim. Roland raz jeszcze zatrąbił w róg. Saraceni byli przekonani, że nie może go zabić „człowiek z krwi i ciała.” Zabili więc strzałami jego konia, zaś jego samego zostawili i uciekli do Hiszpanii.

Roland ułożył na trawie rannego arcybiskupa i opatrywał mu rany. Postanowił ułożyć przed nim wszystkich poległych rycerzy. Gdy przyniósł ciało Oliwiera, zemdlał z żalu. Arcybiskup w drodze do strumienia po wodę dla Rolanda oddał ducha. Roland czując nadchodzącą śmierć, resztkami sił wszedł na wzgórze. W ręku miał miecz, Durendal, i róg. Omdlał, zaś jeden z nieprzyjaciół, który udawał martwego, podbiegł, aby odebrać mu miecz. Jednak Roland odzyskał w porę przytomność i zadał napastnikowi śmiertelny cios rogiem, który miał w ręku. Chciał połamać swój miecz na skale, aby po jego śmierci nie dostał się w niepowołane ręce, jednak mu się to nie udało. Czując, że zbliża się śmierć, położył się na ziemi z twarzą zwróconą w stronę Hiszpanii, aby dać dowód tym, którzy go znajdą, że umierał jako zwycięzca. Następnie modlił się gorąco do Boga, wyznawał swe winy, wspominał swego króla i ukochany kraj. Święty Gabriel odebrał z jego ręki rękawicę i razem z Cherubinem i świętym Michałem zaniósł duszę Rolanda do nieba.

Cesarza ogarnął wielki smutek na widok jego poległych rycerzy. Postanowił wysłać pościg na Saracenami i pozostawić straż przy ciałach poległych. Prosił Boga, aby opóźnił noc. Po jego prośbie zjawia się przed nim anioł i obiecuje, że stanie się według jego prośby. Karol dogonił Saracenów i pokonał ich. Zaś gdy dziękował Bogu, zaszło słońce i jego rycerze rozbili obóz na łące, gdyż było już za późno na powrót. Król w nocy w czasie snu miał dwa widzenia. Śniła mu się czekająca go bitwa.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Chanson de geste - wyjaśnienie pojęcia
2  Portret Rolanda
3  Pieśń o Rolandzie - cytatyKomentarze: Pieśń o Rolandzie - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-25 22:23:54

dzieki wielkie za napisanie tego streszczenia bo jutro omawiam to w klasie i nie zdazylam tego przeczytac wiec strasznie mi sie przydalo...dzieki buziaki


2018-09-25 19:48:14

Dziękuje, że mogłem z tej strony dowiedzieć sie jaka była historia tej lektury. Może dzisiaj coś bede wiedzial na lekcji :P jeszcze raz Dzięki wielkie.


2018-09-23 22:14:44

Ładnie i zrozumiale napisane! Prawdziwej piesni nie da sie przeczytać, więc dziękuję za to cudne streszczenie! Jutro mam konkurs o średniowieczu, więc trzymajcie za mnie kciuki!:) Pozdrawiam! ;)


2018-09-23 22:07:57

Dziękuję bardzo, bardzo, bardzo mi się to streszczenie przydało. Musiałam jak najszybciej poznać historię Rolanda i to streszczenie jest doskonałe! Czytałam kilka innych najpierw, ale mnie nie zadowoliły, bo były zbyt pobieżne, a mi chodzi w sumie także o szczegóły. To jest idealne (jak dla mnie)! Pozdrawiam!


2018-09-22 21:07:06

Przeczytałam całą książkę i nie zajęło mi to nawet zbyt dużo czasu, jednak postanowiłam przeczytać dodatkowo jakieś streszczenie (tak dla uzupełnienia wiedzy). Chodzę do Ig. i mam takie szczęście, że nie będę miała z tego żadnej kartkówki ani sprawdzianu, za to "Romeo i Julia" nie przejdzie mi już płazem :( Autorowi streszczenia gratuluję, jest bardzo dobre i pewnie ułatwiło naukę wielu "pokemonom". Pozdrowienia :)
Streszczenia książek
Tagi: