Pieśń o Rolandzie - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marsyl natomiast powrócił do Saragossy. Saraceni byli niezadowoleni ze swoich bogów. Nie podobało im się, że tylu ich rycerzy poległo i że król stracił w czasie walki prawą dłoń. Do Marsyla przybył emir Baligant, który przywiózł mu w darze rękawicę na prawą dłoń. Marsyl oznajmił, że chętnie odda emirowi Hiszpanię, jeśli ten obroni ją przed Frankami. Baligant postanowił od razu wydać bitwę Karolowi.

Cesarz powrócił do Ronsewal, aby odszukać ciało Rolanda. Dzielnego rycerza razem z Karolem opłakiwali wszyscy Frankowie. Król rozkazał wszystkich poległych pochować w zbiorowej mogile i wyprawić im pogrzeb. Nakazał także, aby wyjąć serce Rolanda, Oliwiera i Turpina i zawinąć je w jedwabne całuny i złożyć w trumnie z białego marmuru. Zaś ich ciała zostały namaszczone pachnidłami i ułożone na pokrytych kwiatami wozach i odwiezione do Francji.

Nagle pojawili się posłowie pogan i wypowiedzieli królowi wojnę, którą przyjął. Przed bitwą Karol modlił się do Boga o pomoc. Gdy walka się rozpoczęła, Karol wzmacniał ducha swych rycerzy przypomnieniem, że muszą pomścić tych, którzy polegli. W czasie walki zginął syn i brat emira. Karol wyruszył z pomocą swym rycerzom. Odnalazł w tłumie walczących emira i choć sam został przez niego raniony, zadał mu śmiertelny cios. Wojska emira uciekły do Saragossy, którą zdobył później Karol. Marsyl dowiedziawszy się o przegranej, umarł z boleści. Mieszkańców Saragossy ochrzczono, zaś tych, którzy się opierali, zabito.

Cesarz pozostawił w Saragossie straż, sam zaś powrócił do Francji, aby wyprawić pogrzeb Rolandowi i Oliwierowi. Narzeczona Rolanda, gdy dowiedziała się o jego śmierci, także zmarła. Karol osądził zdrajcę Ganelona, który skazany został na śmierć razem z trzydziestoma jego krewnymi, którzy byli zakładnikami. Żona Marsyla natomiast postanowiła się ochrzcić z własnej woli. Karolowi zaś w nocy ukazał się święty Gabriel, który nakazał mu udać się z pomocą królowi Wiwianowi obleganemu przez pogan. Utwór kończy się słowami:
„Tu kończy się opowieść, którą Turold spisał...”


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Portret Rolanda
2  Dzięki czemu Pieśń o Rolandzie zyskała miano arcydzieła?
3  Chanson de geste - wyjaśnienie pojęciaKomentarze
artykuł / utwór: Pieśń o Rolandzie - streszczenie


 • Dobre streszczenie. Lubie czytać ale ta książka jest tragiczna. Może nie taki znowu trudny język (nawet po starofrancusku) ale książka zabija nudą.
  Kurka:) (kurushimi.tsuki {at} o2.pl)

 • Przepraszam,ale jest tam napisane że w starciu pod ronselvand mroland zabił siostrzeńca marseja a potem jest napisane ,że to żałoba z powodu śmierci rolanda ....! o co w tym chodzi??
  ALa ()

 • Dobre streszczenie, wziąłem Pieśń o Rolandzie na mature, książki raczej nie dam rady przeczytać, więc mam nadzieje, że to mi wystarczy na pytania komisji :D
  Maciej (miodekopi {at} gmail.com)

 • Dziękuję za streszczenie dużo pomogło w zrozumieniu. Mimo, że trzeci raz przerabiam tę lekturę, to mój mózg odrzuca ją,żeby nie zaśmiecać nią umysłu.Wy na to narzekacie w gimnazjum, a pomyślcie, że ja to mam na swoich studiach i to w języku starofrancuskim!!
  Bartosz (qsy92 {at} op.pl)

 • Streszczenie dobre, przeczytałam 30 stron lektury (około) i LoL strasznie nudna :/ to bedzie 3 lektura której nie przeczytam w życiu ^^ mam nadzieje że dostane wyżej niż 3
  Agata ;) ()

 • Bardzo dobre streszczenie jednak brakuje w nim tego,że król Karol miał 200lat i,że Rolandowi wypływał mózg uszami ale bardzo dobre streszczenie a i jeszcze brakuje że Ganaleon został rozerwany przez 4 konie
  Kasia (Katarzyna.gancarz {at} onet.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie, dużo się z niego dowiedziała w przeciwieństwie od książki. Jest ona tak nudna, że można przy niej usnąć na stojąco. Pozdrawiam osobę, która to napisała i jeszcze raz podkreślam świetne streszczenie.
  Paulina (Czeczotka2#onet.pl)

 • trudny język? czy wy ludzie w ogóle czytacie książki? wszystko się da zrozumieć, tam wcale nie ma trudnych słów i jak się skupić to naprawdę świetna książka... ah ta dzisiejsza młodzież.
  siema ()

 • Pieśń o Rolandzie - streszczenie - ArmiA (pijawek {at} gmail.com) Marylko! Zacznij trochę czytać i uważać na lekcjach języka polskiego, bo sposób w jaki go używasz, to nawet dla cudzoziemca wstyd. Proszę, pisz tak, żeby mnie nie trafiała na miejscu ciężka desperacja! CIEKAWE CZY TY BYŚ LEPRZE NAPISAŁA CWANIARO
  nikt ()

Tagi: