Pieśń o Rolandzie - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na polu walki zaś Roland płacząc nad poległymi rycerzami, w walce z Marsylem odciął mu prawą pięść. Bohaterska walka Franków zmusiła pogan do ucieczki. Wśród nielicznych którzy pozostali był wuj Marsyla, Marganis, w starciu z którym Oliwier został ranny, ale ostatkiem sił zabił przeciwnika, aby ten już nikogo nie pokonał. Czując nadchodzącą śmierć położył się na ziemi i modlił do Boga. Był przy nim Roland. Oliwier wyznał Bogu swoje winy i prosił o opiekę nad Francją, królem i Rolandem, po czym skonał. Hrabia rozpaczając nad ciałem przyjaciela, zemdlał. Gdy się ocknął, zobaczył, że przy życiu pozostał już tylko on, arcybiskup Turpin i Gotier z Hum. Dzielni Frankowie stawiali opór znacznie liczniejszym oddziałom saraceńskim. Roland raz jeszcze zatrąbił w róg. Saraceni byli przekonani, że nie może go zabić „człowiek z krwi i ciała.” Zabili więc strzałami jego konia, zaś jego samego zostawili i uciekli do Hiszpanii.

Roland ułożył na trawie rannego arcybiskupa i opatrywał mu rany. Postanowił ułożyć przed nim wszystkich poległych rycerzy. Gdy przyniósł ciało Oliwiera, zemdlał z żalu. Arcybiskup w drodze do strumienia po wodę dla Rolanda oddał ducha. Roland czując nadchodzącą śmierć, resztkami sił wszedł na wzgórze. W ręku miał miecz, Durendal, i róg. Omdlał, zaś jeden z nieprzyjaciół, który udawał martwego, podbiegł, aby odebrać mu miecz. Jednak Roland odzyskał w porę przytomność i zadał napastnikowi śmiertelny cios rogiem, który miał w ręku. Chciał połamać swój miecz na skale, aby po jego śmierci nie dostał się w niepowołane ręce, jednak mu się to nie udało. Czując, że zbliża się śmierć, położył się na ziemi z twarzą zwróconą w stronę Hiszpanii, aby dać dowód tym, którzy go znajdą, że umierał jako zwycięzca. Następnie modlił się gorąco do Boga, wyznawał swe winy, wspominał swego króla i ukochany kraj. Święty Gabriel odebrał z jego ręki rękawicę i razem z Cherubinem i świętym Michałem zaniósł duszę Rolanda do nieba.

Cesarza ogarnął wielki smutek na widok jego poległych rycerzy. Postanowił wysłać pościg na Saracenami i pozostawić straż przy ciałach poległych. Prosił Boga, aby opóźnił noc. Po jego prośbie zjawia się przed nim anioł i obiecuje, że stanie się według jego prośby. Karol dogonił Saracenów i pokonał ich. Zaś gdy dziękował Bogu, zaszło słońce i jego rycerze rozbili obóz na łące, gdyż było już za późno na powrót. Król w nocy w czasie snu miał dwa widzenia. Śniła mu się czekająca go bitwa.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  ciekawostki
2  Kształt artystyczny utworu.
3  Średniowieczne wzorce osoboweKomentarze
artykuł / utwór: Pieśń o Rolandzie - streszczenie


 • Dobre streszczenie. Lubie czytać ale ta książka jest tragiczna. Może nie taki znowu trudny język (nawet po starofrancusku) ale książka zabija nudą.
  Kurka:) (kurushimi.tsuki {at} o2.pl)

 • Przepraszam,ale jest tam napisane że w starciu pod ronselvand mroland zabił siostrzeńca marseja a potem jest napisane ,że to żałoba z powodu śmierci rolanda ....! o co w tym chodzi??
  ALa ()

 • Dobre streszczenie, wziąłem Pieśń o Rolandzie na mature, książki raczej nie dam rady przeczytać, więc mam nadzieje, że to mi wystarczy na pytania komisji :D
  Maciej (miodekopi {at} gmail.com)

 • Dziękuję za streszczenie dużo pomogło w zrozumieniu. Mimo, że trzeci raz przerabiam tę lekturę, to mój mózg odrzuca ją,żeby nie zaśmiecać nią umysłu.Wy na to narzekacie w gimnazjum, a pomyślcie, że ja to mam na swoich studiach i to w języku starofrancuskim!!
  Bartosz (qsy92 {at} op.pl)

 • Streszczenie dobre, przeczytałam 30 stron lektury (około) i LoL strasznie nudna :/ to bedzie 3 lektura której nie przeczytam w życiu ^^ mam nadzieje że dostane wyżej niż 3
  Agata ;) ()

 • Bardzo dobre streszczenie jednak brakuje w nim tego,że król Karol miał 200lat i,że Rolandowi wypływał mózg uszami ale bardzo dobre streszczenie a i jeszcze brakuje że Ganaleon został rozerwany przez 4 konie
  Kasia (Katarzyna.gancarz {at} onet.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie, dużo się z niego dowiedziała w przeciwieństwie od książki. Jest ona tak nudna, że można przy niej usnąć na stojąco. Pozdrawiam osobę, która to napisała i jeszcze raz podkreślam świetne streszczenie.
  Paulina (Czeczotka2#onet.pl)

 • trudny język? czy wy ludzie w ogóle czytacie książki? wszystko się da zrozumieć, tam wcale nie ma trudnych słów i jak się skupić to naprawdę świetna książka... ah ta dzisiejsza młodzież.
  siema ()

 • Pieśń o Rolandzie - streszczenie - ArmiA (pijawek {at} gmail.com) Marylko! Zacznij trochę czytać i uważać na lekcjach języka polskiego, bo sposób w jaki go używasz, to nawet dla cudzoziemca wstyd. Proszę, pisz tak, żeby mnie nie trafiała na miejscu ciężka desperacja! CIEKAWE CZY TY BYŚ LEPRZE NAPISAŁA CWANIARO
  nikt ()

Tagi: