Pieśń o Rolandzie - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po powrocie do Francji Ganelon okłamał Karola, że żądany przez niego zakładnik, Algaif, utonął w morzu. Wręczył mu klucze do Saragossy i oznajmił, że Marsyl przyjął jego warunki. Tymczasem pogańskie wojska w tajemnicy otaczały oddziały francuskie. Ganelon zaproponował Karolowi, aby tylną strażą dowodził Roland. Cesarz niechętnie, ale zgodził się i odjechał. Roland wraz z Oliwierem i innymi znakomitymi rycerzami pozostał w tylnej straży, a razem z nim dwadzieścia tysięcy wojska. Hrabia rozkazał obsadzić wąwozy i wzgórza na drodze, którą miał jechać król.

Tymczasem bratanek Marsyla prosił go, aby mógł zabić Rolanda. Do władcy Saragossy przyłączyli się inni rycerze saraceńscy, którzy także chcieli osobiście pokonać Rolanda. Tylna straż zaczynała podejrzewać zbliżające się zagrożenie. Oliwier, gdy ujrzał liczne oddziały wojsk pogańskich, doradził Rolandowi, aby zadął w róg i w ten sposób zawrócił cesarza z całym wojskiem. Roland obawiał się o swój honor i dlatego nie posłuchał rady Oliwiera. Stwierdził, że woli umrzeć, niż popaść w niesławę. Sam będąc mężnym zachęcał swych rycerzy do odwagi i dzielnej walki w obronie chrześcijaństwa. Arcybiskup Turpin błogosławił zebranych i zachęcał do dzielnej walki w imię Boga i wiary. Zapewniał, że ci, którzy polegną, zostaną męczennikami. Roland natomiast przyznał rację Oliwierowi, który podejrzewał Ganelona o zdradę. Wyruszył na czele swych oddziałów przeciwko wrogowi. W starciu pod Ronsewal Roland zabił siostrzeńca Marsyla, a pozostali rycerze równie dzielnie walczyli u boku swego przywódcy.

W tym samym czasie we Francji rozpętała się okropna burza. Przerażeni ludzie sądzili, że to koniec świata. Okazało się, że
„to wielka żałoba z powodu śmierci Rolanda!”
Na pomoc wojskom saraceńskim zmierzał sam Marsyl wraz z nowymi oddziałami rycerzy. Arcybiskup Turpin podtrzymywał walecznych Franków na duchu i zapewniał, że po chwalebnej śmierci znajdą się w raju. Saraceni zmuszeni zostali do odwrotu, jednak udało im się ponownie natrzeć na przeciwnika i zgładzić niemalże wszystkich. Przy życiu pozostało tylko sześćdziesięciu ludzi. Turpin doradził, aby Roland zadął w róg. Choć król nie mógł już im pomóc, mógł chociaż zabrać ich ciała do ojczyzny. Cesarz usłyszawszy głos rogu zarządził odsiecz. Zdrajcę Ganelona, który wcześniej odradzał królowi udanie się na pomoc Rolandowi, rozkazał trzymać pod strażą.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Chanson de geste - wyjaśnienie pojęcia
2  Pieśń o Rolandzie - plan wydarzeń
3  Portret RolandaKomentarze
artykuł / utwór: Pieśń o Rolandzie - streszczenie


 • Dobre streszczenie. Lubie czytać ale ta książka jest tragiczna. Może nie taki znowu trudny język (nawet po starofrancusku) ale książka zabija nudą.
  Kurka:) (kurushimi.tsuki {at} o2.pl)

 • Przepraszam,ale jest tam napisane że w starciu pod ronselvand mroland zabił siostrzeńca marseja a potem jest napisane ,że to żałoba z powodu śmierci rolanda ....! o co w tym chodzi??
  ALa ()

 • Dobre streszczenie, wziąłem Pieśń o Rolandzie na mature, książki raczej nie dam rady przeczytać, więc mam nadzieje, że to mi wystarczy na pytania komisji :D
  Maciej (miodekopi {at} gmail.com)

 • Dziękuję za streszczenie dużo pomogło w zrozumieniu. Mimo, że trzeci raz przerabiam tę lekturę, to mój mózg odrzuca ją,żeby nie zaśmiecać nią umysłu.Wy na to narzekacie w gimnazjum, a pomyślcie, że ja to mam na swoich studiach i to w języku starofrancuskim!!
  Bartosz (qsy92 {at} op.pl)

 • Streszczenie dobre, przeczytałam 30 stron lektury (około) i LoL strasznie nudna :/ to bedzie 3 lektura której nie przeczytam w życiu ^^ mam nadzieje że dostane wyżej niż 3
  Agata ;) ()

 • Bardzo dobre streszczenie jednak brakuje w nim tego,że król Karol miał 200lat i,że Rolandowi wypływał mózg uszami ale bardzo dobre streszczenie a i jeszcze brakuje że Ganaleon został rozerwany przez 4 konie
  Kasia (Katarzyna.gancarz {at} onet.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie, dużo się z niego dowiedziała w przeciwieństwie od książki. Jest ona tak nudna, że można przy niej usnąć na stojąco. Pozdrawiam osobę, która to napisała i jeszcze raz podkreślam świetne streszczenie.
  Paulina (Czeczotka2#onet.pl)

 • trudny język? czy wy ludzie w ogóle czytacie książki? wszystko się da zrozumieć, tam wcale nie ma trudnych słów i jak się skupić to naprawdę świetna książka... ah ta dzisiejsza młodzież.
  siema ()

 • Pieśń o Rolandzie - streszczenie - ArmiA (pijawek {at} gmail.com) Marylko! Zacznij trochę czytać i uważać na lekcjach języka polskiego, bo sposób w jaki go używasz, to nawet dla cudzoziemca wstyd. Proszę, pisz tak, żeby mnie nie trafiała na miejscu ciężka desperacja! CIEKAWE CZY TY BYŚ LEPRZE NAPISAŁA CWANIARO
  nikt ()

Tagi: