Pieśń o Rolandzie - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Władca zastanawiał się, kogo należy posłać na rozmowy z królem Saragossy. Zgłosił się Naim, lecz Karol nie zgodził się, aby to on pojechał. Nie zezwolił również Rolandowi i Oliwierowi, którzy także się zgłosili. Kolejnym chętnym do podjęcia się tej misji był Turpin, jednak i jego król nie wybrał. Roland zaproponował, aby wybrany został Ganelon, gdyż uważał go za człowieka roztropnego i doświadczonego. Ojczym Rolanda jednak nie był zadowolony ze swej kandydatury. Przeraziły go te słowa. Odgrażał się Rolandowi słowami:
„Szalony! Co do ciebie przystąpiło?”
Wobec takiej postawy ojczyma rycerz zaproponował, że sam uda się na wyprawę. Jednak Ganelon stwierdził, że skoro król rozkaże, to trzeba będzie usłuchać i wyruszyć. Nadal odgrażał się Rolandowi, który śmiał się z jego pogróżek. Stwierdził także, że kto udaje się do Saragossy, ten stamtąd nigdy nie wraca. Powierzył opiece cesarza swego synka – Baldwina, któremu przekazał swoje ziemie i lenna.

Gdy Ganelon otrzymał od cesarza rękawicę, rozpoczął przygotowania się do drogi. Otrzymał od Karola pismo do Marsyla oraz atrybuty władzy królewskiej i wyruszył żegnany przez rycerzy. Gdy przybył do posłów saraceńskich, rozmawiał z Blankandrynem, który chytrze z nim postępował, udając swój podziw dla Karola. W trakcie rozmowy Ganelon zdradza swą nienawiść do bratanka cesarskiego – Rolanda oraz swoją chęć zabicia rycerza:
„Niechże go kto ubije: będziemy mieli cały spokój”
Saraceni z zaciekawieniem słuchali słów przybysza. Ganelon razem z Blankandrynem obiecali sobie, że wspólnie postarają się zgładzić Rolanda.

Gdy posłowie przybyli na dwór Marsyla, Ganelon przedstawił władcy propozycję cesarza. Jeśli przyjmie on chrzest, otrzyma od Karola w lenno połowę Hiszpanii, drugą zaś dostanie Roland. Marsyl usłyszawszy te słowa zmienił się na twarzy, chciał ugodzić mieczem posła, jednak powstrzymali go od tego jego doradcy. Ganelon obawiając się władcy nadal trzymał swój miecz w dłoni. Podarował mu wedle obyczaju dar cesarski: sobolowy płaszcz. Dodał także, że jeśli nie przyjmie on propozycji króla, zostanie oblężony w Saragossie, pojmany i z pewnością stracony.

Marsyl odczytał pismo Karola i postanowił zwołać swoich doradców na naradę. Wezwaną na nią także Ganelona, razem z którym ułożono spisek przeciwko Rolandowi. Ganelon, już pogodzony z Marsylem, w czasie rozmowy z nim, tłumaczył, iż cesarz nie zaprzestanie toczenia wojen dopóki żyje Roland, Oliwier i dwunastu parów. Odradzał on władcy Saragossy otwartego ataku na Karola. Przedstawił szczegóły swego planu zabicia Rolanda i jego towarzyszy i obiecał pomóc w jego realizacji. Zaproponował, aby ofiarować cesarzowi zakładników, a gdy ten odjedzie do Francji, napaść na jego tylną straż, w której z pewnością będą Roland i Oliwier. Marsyl przysiągł na Koran, że zabije bratanka cesarza. Prosił Ganelona, aby dotrzymał danego słowa i sprawił, że to Roland obejmie tylną straż.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  ciekawostki
2  Kształt artystyczny utworu.
3  Średniowieczne wzorce osoboweKomentarze
artykuł / utwór: Pieśń o Rolandzie - streszczenie


 • Przeczytałam całą książkę i nie zajęło mi to nawet zbyt dużo czasu, jednak postanowiłam przeczytać dodatkowo jakieś streszczenie (tak dla uzupełnienia wiedzy). Chodzę do Ig. i mam takie szczęście, że nie będę miała z tego żadnej kartkówki ani sprawdzianu, za to "Romeo i Julia" nie przejdzie mi już płazem :( Autorowi streszczenia gratuluję, jest bardzo dobre i pewnie ułatwiło naukę wielu "pokemonom". Pozdrowienia :)
  taka jedna (zelcia0 {at} buziaczek.pl)

 • Nie narzekajcie na trudny język literatury, wszystko jest do zrozumienia :) Ja musiałem to przeczytać po francusku i porównywac ze starofrancuskim w ramach moich studiów romanistycznych.
  Charles ()

 • streszczenie świetne! chcialem przeczytac książke ale akurat zbrakło w księgarni;(.Jutro pisze z tego kartkowke i niechcial bym jej zawalic. pzdro;p
  Adam (socceradam {at} interia.eu)

 • dzieki temu sporo sie dowiedzialm jutro spr. a ja nie czytałam ksiazki mam nadzieje ze to mi pomoze a tak z ciekawosci w ktorej klasie to przerabiacie ?
  ania ()

 • Wlasnie jutro mam sprawdzian z tej ksiazki przeczytalem polowe ale niemaialem sily juz jej czytac poniewaz jest taka nudna ze to sie w pale niemiesci i w dodatku mam jakies stare wydanie moja ksiazka ma ponad 240 str czymjacie za mnie kciuki napiszee ocene jakom dostane ze spr zobaczymy czy to streszczenie jest dobre :)
  Mateusz (mateuszgrzybek {at} wp.pl)

 • Streszczenie fajne wreszcie zrozumiałam tą książkę tylko szkoda że po moim dzisiejszym sprawdzianie. Ale ktoś naprawdę inteligentnie je napisał.. Da się coś zrozumieć bo książka to horror i pisana trudniejszym językiem od Sienkiewicza!
  Hermusiak_21 ()

 • Marylko! Zacznij trochę czytać i uważać na lekcjach języka polskiego, bo sposób w jaki go używasz, to nawet dla cudzoziemca wstyd. Proszę, pisz tak, żeby mnie nie trafiała na miejscu ciężka desperacja!
  ArmiA (pijawek {at} gmail.com)

 • niezle streszczenie sporo sie zniego dowiedzialam ... bylo mi to potrzebne... szkoda tylko ze w tekscie sa reklamy ... na pewno gdy by ich nie bylo czytalo by jeszcze lepiej... no ale coz nie zawsze jest pieknie .... nie ma co sie zalamywac ... jeszcze raz podkreslam ... fajne streszcenie....
  martuus ()

 • Dziękuję za to streszczenie... dzisiaj się dowiedziałem, że na poniedziałek muszę znać całą historię... ale to streszczenie mnie uratowało! WIELKIE DZIĘKI!!!
  Marcin ()

 • moze mi ktos pomozeeeee ja ma jutro sprawdzian a polskiuego wlasnie ztej lektury ,Piesn o rolandzie" i musze sie kuć i musze sie nauczyc ale nie z abardzo sluchalama na lekcji i nie wiem jak sie nauczyc jezeli zauwazycie mój komentarz to prosze was pomozcie mi ****** z góry dziekuje
  Marylkaaaaa ()

 • bardzo wymowne streszczenie .Jednym slowem podobalo mi sie .streszczenie napisane zostalo bardzo bobrze i duzo mozna bylo sie z niego dowiedziec. polecam przeczytanie
  Paweł (czester87 {at} gmail.com)

 • super no mi to troche dluzej poszlo niz tobie 15 min. mi to zajelo pol godziny ale wiem tyle samo jak bym przeczytala calosc beczka PISCIE DO MNIE MOJE GG 6838265
  malwina (mnalles16 {at} wp.pl)

 • SUPER! W szkole oczywiście mnie zabrakła książek i nie miałam jak przeczytać pieśni. Nawet dobrze sie stało. Ten teks przeczytałam w 15 minut z dokładnością a nie parę godzin całą "pieśń o Rolandzie" i rozumie to ;)
  Meri (jaCzechowice {at} interia.pl)

 • opowadanie taki sobie nic ciekawego ci3zko było cos zrozumiec mały druk.. wiec lepiej odrazu znalesc sobie inna strone ktora bedzie pokazyła pełne streszczenie i opracowanie a nie streszczenie z reklamami .. :/
  DeNiS ()

 • dzieki wielkie za napisanie tego streszczenia bo jutro omawiam to w klasie i nie zdazylam tego przeczytac wiec strasznie mi sie przydalo...dzieki buziaki
  marlenka ()


Tagi: